Witam Państwa serdecznie

W związku z sygnałami od klientów o nierzetelnie wykonywanych usługach ozonowania przez niektóre firmy. Postanowiłem pokrótce opisać metodę ozonowania od kuchni i prostymi słowami, tak aby państwo wiedzieli dokładnie kiedy i jak zamawiać usługę ozonowania.  Tekst ten wyposaży także potencjalnego klienta firm ozonujących w wiedzę jak nie dać się oszukać. Ozonowanie bowiem dla przeciętnego człowieka, który nie przeczytał na ten temat książki czy rozprawy naukowej to jest takie trochę machanie różdżką i odganianie złych duchów. Przychodzi firma, rozkłada tajemnicze urządzenia (ozonatory – generatory ozonu), trzeba wyjść z domu więc nie widać co tam się robi. Bezpośrednio po ozonowaniu wejść też nie można bo najpierw wchodzą pracownicy w maskach zbierają sprzęt i wietrzą. Dosłownie czarna magia.

Mogę Państwa uspokoić, to nie czarna magia, gusła czy ściema to czysta nauka chemia i fizyka. Zacznijmy od początku od odpowiedzi na pytania.
Co to jest ozon? Jest to nic innego jak gaz powstały z połączenia się trzech atomów tlenu w jednej cząsteczce, dzięki swej strukturze ma silne właściwości utleniające czyli dezynfekcyjne.

Jak działa generator ozonu? To proste Ozonator wyposażony jest w moduł wysokiego napięcia, który na specjalnych płytkach powoduje tzw. “wyładowania koronowe” jest to zjawisko podobne do błyskawicy lecz o bardzo niewielkiej skali. Ozonator za pomocą wbudowanego wentylatora pobiera tlen z powietrza, który w zetknięciu z wyładowaniami koronowymi łączy się w cząsteczki trzy-atomowe (zwykły tlen to O2 a ozon to O3).

Zwykły tlen z trzema atomami wielkie mi coś. Niby nic wielkiego. A jednak. Taka struktura cząsteczki powoduje, że ozon staje się silnie utleniającym gazem 50 kronie mocniejszym i 300 razy szybciej działającym niż Chlor. Ponadto jego użycie nie pozostawia resztek chemii jak w przypadku odkażających preparatów chemicznych. Ponadto dzięki formie gazowej ozon w łatwy sposób dociera do wszystkich zakamarków.

Co nam dają cudowne właściwości ozonu? Otóż bardzo wiele, dzięki ozonowi można:
– dezynfekować pomieszczenia z bakterii grzybów i wirusów (ozon zabija nawet wirusy takie jak SARS i WĄGLIK)
– usuwać z powietrza alergeny
– usuwać nieprzyjemne zapachy

Na co uważać, przy zamawianiu usługi?
Przede wszystkim na oszustów a w drugiej kolejności na nieświadome partactwo. Jakiś czas temu moja klientka była zadziwiona, że ozonowane pomieszczenie uszczelniamy i zostawiamy działające ozonatory na dłużej. Bo przecież poprzednim razem przyszedł pan włączył ozonator przy niej, pomachał nim po całym pokoju i koniec. To było niestety oszustwo. Ozonowanie działa tylko wtedy gdy w danym pomieszczeniu osiągnie się odpowiednie stężenie ozonu. Zwykle skuteczny poziom ozonu jest szkodliwy dla ludzi zwierząt i roślin, więc niemożliwym jest wykonanie skutecznej dezynfekcji w obecności ludzi. Podany przykład był tak rażący, że jestem pewien, że było to świadome działanie, nieuczciwej firmy. Poniżej podaje kilka zasad, które złamane przez firmę mogą świadczyć o nienależycie wykonanej usłudze:
pomieszczenia ozonowane należny uszczelnić. Powody są dwa: 1 napływ powietrza z zewnątrz może obniżać stężenie ozonu co spowoduje słabsze działanie lub jego brak. 2. Ulatniający się ozon może trafić przypadkiem do innych pomieszczeń, w których przebywają ludzie np. sąsiedzi i spowodować zatrucie)
– Wszelkie żywe stworzenia oraz rośliny powinny być z ozonowanych pomieszczeń zawczasu wyniesione.
Ozon nie usuwa przyczyn. Oznacza to, że w przypadku gdy mamy grzybnię na ścianie to należy ją usunąć, osuszyć pomieszczenie a dopiero na końcu ozonować. Samo ozonowanie w zagrzybionym mieszkaniu nie pomoże lub pomoże chwilowo. Tak samo jeśli mamy śmierdzący mebel to najpierw trzeba wyprać tapicerkę a dopiero później podjąć próbę ozonowania.
Czas ozonowania musi być adekwatny do problemu. Usuwanie alergenów trwa najkrócej, trochę dłużej dezynfekcja czy usuwanie lekkiego zapachu a o wiele dłużej powinno trwać usuwanie zapachu spalenizny czy ozonowanie w celu zabicia pluskiew czy świerzbu.
Wietrzenie po ozonowaniu jest niezbędne! Ozon reagując z cząsteczkami drobnoustrojów czy substancji toksycznych unieszkodliwia je jednak reakcja ta może pozostawiać po sobie szkodliwe pozostałości, które warto wywietrzyć. Ponadto produktem ubocznym ozonowania za pomocą wyładowań koronowych mogą być tlenki azotu NOx, które bywają szkodliwe.
Zapach ozonu po ozonowaniu utrzymuje się koło 2-3 dni i nie świadczy o jego obecności w ozonowanym wcześniej pomieszczeniu.

 

Zapraszam do skorzystania z usługi ozonowania w firmie Gunar.
Ozonowanie Szczecin – Gunar