Witam Państwa serdecznie

W związku z sygnałami od klientów o nierzetelnie wykonywanych usługach ozonowania przez niektóre firmy. Postanowiłem pokrótce opisać metodę ozonowania od kuchni i prostymi słowami, tak aby państwo wiedzieli dokładnie kiedy i jak zamawiać usługę ozonowania.  Tekst ten wyposaży także potencjalnego klienta firm ozonujących w wiedzę jak nie dać się oszukać. Ozonowanie bowiem dla przeciętnego człowieka, który nie przeczytał na ten temat książki czy rozprawy naukowej to jest takie trochę machanie różdżką i odganianie złych duchów. Przychodzi firma, rozkłada tajemnicze urządzenia (ozonatory – generatory ozonu), trzeba wyjść z domu więc nie widać co tam się robi. Bezpośrednio po ozonowaniu wejść też nie można bo najpierw wchodzą pracownicy w maskach zbierają sprzęt i wietrzą. Dosłownie czarna magia.

Mogę Państwa uspokoić, to nie czarna magia, gusła czy ściema to czysta nauka chemia i fizyka. Zacznijmy od początku od odpowiedzi na pytania.
Co to jest ozon? Jest to nic innego jak gaz powstały z połączenia się trzech atomów tlenu w jednej cząsteczce, dzięki swej strukturze ma silne właściwości utleniające czyli dezynfekcyjne.

Jak działa generator ozonu? To proste Ozonator wyposażony jest w moduł wysokiego napięcia, który na specjalnych płytkach powoduje tzw. „wyładowania koronowe” jest to zjawisko podobne do błyskawicy lecz o bardzo niewielkiej skali. Ozonator za pomocą wbudowanego wentylatora pobiera tlen z powietrza, który w zetknięciu z wyładowaniami koronowymi łączy się w cząsteczki trzy-atomowe (zwykły tlen to O2 a ozon to O3).

Zwykły tlen z trzema atomami wielkie mi coś. Niby nic wielkiego. A jednak. Taka struktura cząsteczki powoduje, że ozon staje się silnie utleniającym gazem 50 kronie mocniejszym i 300 razy szybciej działającym niż Chlor. Ponadto jego użycie nie pozostawia resztek chemii jak w przypadku odkażających preparatów chemicznych. Ponadto dzięki formie gazowej ozon w łatwy sposób dociera do wszystkich zakamarków.

Co nam dają cudowne właściwości ozonu? Otóż bardzo wiele, dzięki ozonowi można:
– dezynfekować pomieszczenia z bakterii grzybów i wirusów (ozon zabija nawet wirusy takie jak SARS i WĄGLIK)
– usuwać z powietrza alergeny
– usuwać nieprzyjemne zapachy

Na co uważać, przy zamawianiu usługi?
Przede wszystkim na oszustów a w drugiej kolejności na nieświadome partactwo. Jakiś czas temu moja klientka była zadziwiona, że ozonowane pomieszczenie uszczelniamy i zostawiamy działające ozonatory na dłużej. Bo przecież poprzednim razem przyszedł pan włączył ozonator przy niej, pomachał nim po całym pokoju i koniec. To było niestety oszustwo. Ozonowanie działa tylko wtedy gdy w danym pomieszczeniu osiągnie się odpowiednie stężenie ozonu. Zwykle skuteczny poziom ozonu jest szkodliwy dla ludzi zwierząt i roślin, więc niemożliwym jest wykonanie skutecznej dezynfekcji w obecności ludzi. Podany przykład był tak rażący, że jestem pewien, że było to świadome działanie, nieuczciwej firmy. Poniżej podaje kilka zasad, które złamane przez firmę mogą świadczyć o nienależycie wykonanej usłudze:
pomieszczenia ozonowane należny uszczelnić. Powody są dwa: 1 napływ powietrza z zewnątrz może obniżać stężenie ozonu co spowoduje słabsze działanie lub jego brak. 2. Ulatniający się ozon może trafić przypadkiem do innych pomieszczeń, w których przebywają ludzie np. sąsiedzi i spowodować zatrucie)
– Wszelkie żywe stworzenia oraz rośliny powinny być z ozonowanych pomieszczeń zawczasu wyniesione.
Ozon nie usuwa przyczyn. Oznacza to, że w przypadku gdy mamy grzybnię na ścianie to należy ją usunąć, osuszyć pomieszczenie a dopiero na końcu ozonować. Samo ozonowanie w zagrzybionym mieszkaniu nie pomoże lub pomoże chwilowo. Tak samo jeśli mamy śmierdzący mebel to najpierw trzeba wyprać tapicerkę a dopiero później podjąć próbę ozonowania.
Czas ozonowania musi być adekwatny do problemu. Usuwanie alergenów trwa najkrócej, trochę dłużej dezynfekcja czy usuwanie lekkiego zapachu a o wiele dłużej powinno trwać usuwanie zapachu spalenizny czy ozonowanie w celu zabicia pluskiew czy świerzbu.
Wietrzenie po ozonowaniu jest niezbędne! Ozon reagując z cząsteczkami drobnoustrojów czy substancji toksycznych unieszkodliwia je jednak reakcja ta może pozostawiać po sobie szkodliwe pozostałości, które warto wywietrzyć. Ponadto produktem ubocznym ozonowania za pomocą wyładowań koronowych mogą być tlenki azotu NOx, które bywają szkodliwe.
Zapach ozonu po ozonowaniu utrzymuje się koło 2-3 dni i nie świadczy o jego obecności w ozonowanym wcześniej pomieszczeniu.

 

Zapraszam do skorzystania z usługi ozonowania w firmie Gunar.
Ozonowanie Szczecin – Gunar

Zdecydowanie polecam. Panowie bardzo sympatyczni, szybcy i dokładni. Sofa, dwa fotele i sześć krzeseł jak nowe aż miło .
Mag Dob
Mag Dob
15:58 09 Sep 21
Usługa na najwyższym poziomie. Dywan wygląda jak nowy, mięciutki i pachnący. Gorąco polecam
Aleksandra Flor
Aleksandra Flor
17:47 25 Aug 21
Efekt przerósł moje oczekiwania. Moja kanapa była w opłakanym stanie, królik i małe dziecko tak jak zniszczyli, że autentycznie bez koca bym na niej nie usiadła. Plamy były stare. Nie liczyłam na cud. Panowie wykonali prace bardzo szybko i bardzo dokładnie, byłam w szoku jak zobaczyłam moją kanapę, każda plama zeszła, narożnik wygląda jak nowy. Polecam każdej osobie, która zastanawia się nad wyrzuceniem w swojej kanapy, żeby spróbować zadzwonić do tej firmy 😁
Karolina Heppner
Karolina Heppner
07:02 04 Mar 21
Profesjonalne, fachowe usunięcie z narożnika wszelkich plam, zabrudzeń i zacieków pozostawionych przez poprzedniego wykonawcę. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Panowie sprawdzili się w 100 %. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę. Miły i szybki kontakt. Punktualnie.
kasia w
kasia w
16:53 16 Dec 20
Prawdziwi fachowcy, pracują szybko i dokładnie.
Wojtek
Wojtek
09:01 26 Nov 20
Pełen profesjonalizm. Punktualność, świetna jakość, dobra cena i przyjemna atmosfera to domena firmy GUNAR. Polecam serdecznie usługi tej firmy.
Ewa Krygowska
Ewa Krygowska
06:10 05 Oct 20
Szybko, sprawnie i pozytywnie :)Narożnik wyczyszczony dobrze, panowie punktualni, posprzątali po sobie (inni często o tym zapominają).Polecam jak najbardziej!
Serge Hardman
Serge Hardman
14:28 11 Dec 19
bardzo miło i profesjonalnie, łóżka wyczyszczone tak, że wyglądają jak nowe, polecam! :)
Kasia K
Kasia K
19:04 17 Nov 19
Przez rok skorzystałam 3 razy z usług Firmy Gunar i za każdym razem jestem bardzo zadowolona.Ponieważ mam sporo mieszkań na wynajem czyszczone kanapy były w bardzo rożnym stanie zabrudzenia,ale za każdym razem panowie doczyścili je w sposób doskonały.Fajna obsługa , kontakt i świetny efekt uzasadniają moje 5 gwiazdek.Polecam .Są naprawdę dobrzy
Renata Zablocka
Renata Zablocka
17:17 29 Oct 19
Jasna komunikacja, odebrali dywan kiedy obiecali, dostarczyli kiedy obiecali i wszystko odbyło się z uśmiechem. Tak trzymać, i dzięki za informacje o freecycling grupie na Facebooku. Powodzenia, i oczywiście polecamy do korzystania z usług.
Zbigniew Tyrlik
Zbigniew Tyrlik
19:25 14 Oct 19
Pelen profesjonalizm 😊Panowie bardzo sympatyczni i punktualni,szybko i bezproblemowo a efekt po naprawde woow😀Polecam serdecznie 🙂
Edyta ZWOLINSKA
Edyta ZWOLINSKA
11:46 08 Oct 19
Usługa wykonana dokładnie! i sprawnie! - jednocześnie nie tracąc na jakości.Miła atmosfera!Cena adekwatna do wykonanej usługi !Serdecznie polecam!
Bartosz OK
Bartosz OK
11:26 02 Oct 19
Zdecydowanie polecam. Panowie przesympatyczni, sprawnie i szybko wyczyścili kanapę, która jest jak nowa. Dziękuje i polecam.
Majka Iksińska
Majka Iksińska
10:15 27 Jun 19
Szybko I solidnie. Kanapa wyprana dokladnie po dobrej cenie.Polecam!
Ola Wawrzon
Ola Wawrzon
05:09 17 Jun 19
Kanapa wyprana dokładnie. Brak zapachu detergentów. Cena nie odstrasza a Panowie przesympatyczni. Dziękuję
Oliwia Lach
Oliwia Lach
13:57 25 May 19
Kanapa wyprana dokładnie. Brak zapachu detergentów. Cena nie odstrasza a Panowie przesympatyczni. Dziękuję
Oliwia Lach
Oliwia Lach
13:55 25 May 19
Bardzo sprawnie poszło. Chłopaki nawet kawy nie chcieli, bo od razu zabrali się za realizacje zlecenia.
SSP Za horyzont
SSP Za horyzont
06:34 11 Mar 19
Dywan czysty i pachnacy Usluga zgodna ofeta. Mila obsluga. Polecam
Marcin Stećków
Marcin Stećków
11:23 08 Mar 19
Świetna współpraca, bardzo profesjonalnie wykonane czyszczenie i pranie 👌 . Polecam
Mariusz Smolibocki
Mariusz Smolibocki
08:58 08 Mar 19
Polecam! Panowie bardzo sympatyczni i profesjonalni. Byłam pełna podziwu dla ich pracy, efekt przewyzszyl moje oczekiwania.
Aneta Gwiżdż
Aneta Gwiżdż
20:20 07 Mar 19
Zamówiłam usługę wyprania tapicerki w samochodzie zaparkowanym w garażu podziemnym. Usługa została wykonana terminowo, profesjonalnie, sprawnie i z należytą starannością. Dobry stosunek jakości do ceny. Polecam!
Korzystamy z usług Panów od dłuższego czasu. Duża witryna sklepowa została idealnie wyczyszczona, także z zaschniętego kleju. Ekipa punktualna i dobrze przygotowana. Polecam
paulina dąbrowska
paulina dąbrowska
07:35 12 Oct 18
Polecam.
Bardzo dobrze wyczyszczona sofa.
Szybko, sprawnie i czysto.
Marta Potorska
Marta Potorska
15:53 09 Oct 18
Godni polecenia , szybko sprawnie i profesjonalnie :)
Martyna Baz
Martyna Baz
13:17 09 Oct 18
Polecam, jestem bardzo zadowolony z usługi, bardzo ładnie wyczyszczone krzesła.
Maciej Mikołajonek
Maciej Mikołajonek
16:27 01 May 18
Sympatyczni, znający sie na swojej pracy Panowie. Szybko i sprawnie wyczyścili kanapę. Po kocich przygodach ani śladu :) polecam
Dawid Surowicz
Dawid Surowicz
11:37 27 Feb 18
Mój Red-Ford nigdy nie tak nie lśnił. To nie tylko zasługa dobrych płynów ale znajomości zasad czyszczenia różnych powierzchni. Myślę, że następnym razem oddam do czyszczenia wyjątkowy kilim :) Dziękuje za wszystko :)
Agnieszka Kropa
Agnieszka Kropa
22:25 09 Feb 18
Serdecznie polecam! Jestem bardzo zadowolona - kanapa wyprana bardzo szybko, sprawnie i profesjonalnie, znów wygląda jak nowa :) a Panowie bardzo mili. Polecam w 100%
Paulina Sitek
Paulina Sitek
17:39 07 Feb 18
Kanapa była dość mocno zabrudzona, a teraz wygląda jak nowa. Panowie punktualni, mili, dokładnie wyczyścili kanapę. Gorąco polecam!
Katarzyna Głogowska
Katarzyna Głogowska
19:31 13 Jan 18
Samochód wyprany wzorowo ! Super obsługa i dogodny termin wykonania usługi. Polecam !!!
Andreas Goltz
Andreas Goltz
12:22 08 Jan 18
Polecam, bo warto 😃Rzetelna firma, wiedzą co robią i znają się na rzeczy. Tak trzymać😃
Marlena Michałowska
Marlena Michałowska
13:24 13 Jun 17
Rewelacja, moje łóżko wyglądało strasznie a teraz jest jak nowe, polecam z całego serca.
Nikola Czurmasło
Nikola Czurmasło
12:57 09 Jun 17
Szybko, sprawnie, profesjonalnie :-) Do tego Panowie przesympatyczni i bardzo przystojni ;-) Polecam!
Joanna Pb
Joanna Pb
16:27 27 Apr 17
Recommend call - ask - order - enjoy Emmy Harison :)
Emmy Harison
Emmy Harison
14:53 12 Jan 17
Firma godna polecenia. Wszystko przebiegło sprawnie i rzetelnie.
Ula M
Ula M
11:13 23 Nov 16
Szybko, tanio i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa. Ten Pan dokonuje rzeczy niemożliwych. Jeśli chodzi o czyszczenie kanap czy naroznikow. Polecam w 100% .
Adrian Imiołek
Adrian Imiołek
09:17 18 Oct 16
Świetny fachowiec, zna się na swojej robocie!Szybko, sprawnie, dokładnie!Polecam w 100%!
Karolina Naczyńska-Zasada
Karolina Naczyńska-Zasada
09:56 08 Jun 16
Świetny fachowiec! Zna się na tym co robi! Szybko, sprawnie, dokładnie! Efekty czyszczenia rewelacyjne! Sofa i dywan jak nowe! Z czystym sumieniem polecam firmę Gunar!
Efekty pracy są bardzo zadowalające. Przemiły pan który wie jak ciężka pracę wykonuje, ale rezultaty są oszałamiające, bardzo wysoka kultura odobista. Dziękuję i życzę dużo klientów. Polecam na 100000...... %
Beata Grochowska
Beata Grochowska
23:03 27 Feb 16
Bardzo solidnie, na czas i wysoka kultura osobista. Firma przekroczyła moje oczekwania. Szczerze polecam!
Jakub Skowroński
Jakub Skowroński
11:56 04 Feb 16
Bardzo dobra firma. Fachowo, dokładnie i sympatycznie :) serdecznie polecam!
Hanna Pieczyńska
Hanna Pieczyńska
12:25 12 Nov 15
Szybko i sprawnie:) Na pewno skorzystam jeszcze raz.
Piotr T.
Piotr T.
22:37 17 Sep 14